PIT 12% na zasadach ogólnych

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nowelizacja przepisów wejdzie w życie, stawka 12% PIT na zasadach ogólnych już od lipca stanie się faktem. To nie wszystkie zmiany, które przewidział ustawodawca.

12% PIT na zasadach ogólnych

Nowe przepisy zakładają, że od 1 lipca 2022 r. obowiązywać będzie stawka 12% PIT na zasadach ogólnych. Ogranicza się ona jednak tylko do pierwszego progu podatkowego i z zachowaniem kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 000 złotych. W praktyce podatnicy nie odczują niestety zmiany na lepsze. Wszystko dlatego, że poza 12% PIT, zapłacą jeszcze 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne. O ile w ubiegłym roku 7,75% tej składki można było odliczyć od podatku, teraz takiej możliwości nie ma. Oznacza to, że realnie należności publicznoprawne zamiast się zmniejszyć, wzrosną.

Niższa kwota zmniejszająca podatek

Do tej pory kwota zmniejszająca podatek wynosiła 5100 złotych, co w ujęciu miesięcznym przekładało się na obniżenie zaliczek na podatek PIT o 425 złotych. Teraz kwota zmniejszająca spadnie do 3600 złotych w skali roku, a więc do 300 złotych miesięcznie.

Wycofanie ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca 2022 r. wycofana zostanie ulga dla klasy średniej. Nie znajdzie ona zastosowania w odniesieniu do dochodów uzyskanych w okresie od stycznia do lipca 2022 r. Jeśli jednak podatnik rozliczał się z tych dochodów z zastosowaniem ulgi, nie będzie musiał tego korygować. W rozliczeniu za rok 2022 będzie można wyjątkowo skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Dotyczy to tylko przypadku, gdy będzie to dla podatnika korzystniejsze niż rozwiązania wprowadzone wraz z początkiem lipca.

Czytaj więcej na naszym blogu!

Tekst: Patryk Szulc

Źródła: Pit.pl, Inf. własna

Foto: Pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.