Opieka nad dzieckiem podczas imprezy

Opieka nad dzieckiem podczas imprezy. To kontrowersyjny temat, zwłaszcza, kiedy na imprezie pojawia się alkohol – choćby symboliczne piwo do grilla.

Opieka nad dzieckiem podczas imprezy a trzeźwość

Przepisy w kwestii takiej, jak opieka nad dzieckiem podczas imprezy, na której pojawia się alkohol, są dość nieostre. Nie wyrażają bowiem tego wprost, ale przyjmuje się, że dzieckiem powinna zajmować się co najmniej jedna trzeźwa osoba.

Z drugiej strony na pewno zdarzyło się, że oboje rodziców wypiło po symbolicznym piwie. Z tego punktu widzenia są wówczas nietrzeźwi i działają niezgodnie z prawem. Tu pojawia się ocenny charakter sytuacji. Zależnie od wielu czynników, inaczej bowiem przy ewentualnej interwencji zareagują funkcjonariusze policji. Wypicia jednego piwa do grilla, nawet przez oboje rodziców, nie da się bowiem przyrównać do regularnej libacji alkoholowej. Tym bardziej, jeśli chodziłoby o rodzinę, której założono dla przykładu tzw. „Niebieską kartę” w związku z przemocą. Ów ocenny charakter sytuacji wynika właśnie ze wspomnianych wcześniej, nieostrych przepisów.

Konsekwencje

Nie ulega wątpliwości, że dla bezpieczeństwa dziecka jeden z opiekunów faktycznie zawsze powinien pozostawać trzeźwy. W przeciwnym razie może narazić się na konsekwencje prawne – na pierwszy rzut oka niezwiązane z kwestią spożywania alkoholu. Mowa tu o przepisach Kodeksu wykroczeń, a w skrajnym przypadku – Kodeksu karnego.

Pierwszy w art. 106 zakłada, co następuje:
„Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Kodeks karny przewiduje zaś w art. 160, że:
„§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Podsumowanie

Słowem – przepisy są nieostre, ocena sytuacji może być różna, ale najważniejsze to zachować rozsądek i zapewnić bezpieczeństwo.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszego bloga!

Tekst: Patryk Szulc / Foto: Pixabay.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.