Czy muszę złożyć PIT-2?

Czy muszę złożyć PIT-2? To pytanie zadaje sobie obecnie wiele osób. Ma to bezpośredni wpływ na wynagrodzenie, które otrzymają netto (na rękę) osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Co to jest PIT-2?

PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym określa on, czy upoważnia pracodawcę do pomniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) o kwotę zmniejszającą podatek.

Ile wynosi kwota zmniejszająca podatek?

Po wejściu w życie tzw. „Nowego Ładu” kwota zmniejszająca podatek wyraźnie wzrosła. Oblicza się ją jako 17% od kwoty 30000,00 zł, co daje 5100,00 zł w skali roku. Co miesiąc od zaliczki na PIT można odliczyć 1/12 tej kwoty, czyli 425,00 zł.

Czy muszę złożyć PIT-2?

Oświadczenie PIT-2 składa pracownik, ale czynność ta nie ma charakteru obowiązkowego. Jeśli pracownik tego nie zrobi, pracodawca nie będzie upoważniony do pomniejszania miesięcznych zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. Wówczas pracownik sam, dopiero przy złożeniu rocznego zeznania podatkowego, będzie mógł skorzystać z łącznej kwoty zmniejszającej podatek w kwocie 5100,00 zł. W ciągu roku pracodawca co miesiąc będzie pobierał natomiast wyższe zaliczki na PIT – bez zmniejszenia ich kwoty.

Więcej znajdziesz na naszym blogu!

Tekst: Patryk Szulc
Źródła: isap.sejm.gov.pl, wiecejwportfelach.gov.pl, money.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl, kig.pl, inf. własna
Foto: Pexels.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.