Zakaz reklamy adwokatów to duże ograniczenie

Zakaz reklamy adwokatów to jedno z ograniczeń, które dotyka przedstawicieli tego zawodu. Właśnie dlatego, chcąc dotrzeć do potencjalnych klientów, konieczne są inne rozwiązania. Mogą to być blogi o tematyce prawniczej, powiązane z nimi profile w social mediach czy wizytówki internetowe z opiniami bezpośrednio od klientów.

Zakaz reklamy adwokatów

Zakaz reklamy adwokatów wynika z Obwieszczenia Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu (Kodeks Etyki Adwokackiej). W §23-23c określa on, na co mogą pozwolić sobie adwokaci w ramach promocji swojej działalności.

Wprost zakaz wynika z §23:

„Adwokata obowiązuje zakaz korzystania z reklamy, jak również zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz współpracy z podmiotami pozyskującymi klientów z naruszeniem prawa lub zasad współżycia społecznego.”

Adwokat może jednak informować o swojej działalności zawodowej, o ile jest to zgodne z Kodeksem Etyki Adwokackiej (KEA) i obowiązującymi przepisami. Nie może wprowadzać błąd, naruszać tajemnicy zawodowej oraz ukierunkowywać na przekazanie adwokatowi konkretnego zlecenia.

Informowanie o działalności zawodowej zgodne z KEA polega w szczególności na:

  • umieszczaniu informacji na dokumentach firmowych;
  • składaniu ofert w postępowaniach przetargowych, konkursowych oraz na wyraźne życzenie klienta;
  • publikacji informacji prasowych związanych bezpośrednio z pomocą prawną;
  • umieszczaniu wpisów w książkach telefonicznych czy adresowych oraz na stronach internetowych;
  • właściwym oznaczeniu siedziby kancelarii;
  • wydawaniu broszur i informatorów.

Wszelkie tego typu publikacje mogą zawierać dane dotyczące nazwy, roku założenia i siedziby kancelarii, imię i nazwisko oraz stopień naukowy adwokata wraz z jego wizerunkiem, zakres świadczonej pomocy prawnej oraz języki jej świadczenia, przynależność do konkretnej Okręgowej Rady Adwokackiej i podobne informacje. Nie mogą natomiast zawierać informacji na temat stawek wynagrodzenia i sposobów ich wyliczania – chyba, że na wyraźne życzenie potencjalnego klienta. Wówczas takie dane muszą być sformułowane jednoznacznie. To samo tyczy się wysokości ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Adwokat nie może proponować swoich usług w formie oferty osobom, które nie wyraziły takiego życzenia. Obejmuje to w szczególności nieproszone wizyty, rozmowy telefoniczne czy korespondencję (w tym elektroniczną).

Obowiązuje również zakaz zlecania osobom trzecim publikowania informacji o danym adwokacie w charakterze reklamowym. Zakazno również płacenia za publikacje wynagrodzenia, za wyjątkiem rozsądnych kosztów publikacji (np. wykupienie wpisu w katalogu firm).

Rozwiązanie

Rozwiązaniem na zakaz reklamy adwokatów może być działalność adwokata w przestrzeni publicznej jako eksperta. Mowa o udzielaniu komentarzy czy przygotowywaniu artykułów specjalistycznych na potrzeby różnych mediów. To jednak zwykle możliwość okazjonalna. W dodatku przy dużej konkurencji na rynku usług prawnych – ograniczona z punktu widzenia zapotrzebowania na prawników w mediach.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by adwokat uruchomił blog. Można go stworzyć jako zintegrowany ze stroną internetową kancelarii lub zupełnie oddzielny. Chodzi o to, by opisywał tam zagadnienia, w których się specjalizuje. W cenie będą także przykłady konkretnych spraw, z którymi spotkał się w praktyce. Oczywiście musi mieć przy tym na uwadze prawo do prywatności i ochronę danych osobowych.

Dodatkowo adwokat może poprosić klientów swojej kancelarii, by podzielili się opinią o jego usługach w Internecie. Dobrym miejscem do tego będą choćby popularne wizytówki Google.

Jesteś adwokatem, chcesz zdobyć klientów, a nie masz jeszcze bloga? Przeczytaj więcej porad na naszym blogu! i umów się na bezpłatną konsultację!

Tekst: Patryk Szulc / Foto: Pexels.com

#

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.